جزئیات خبر


اقدامات ارزشمند سازمان موقوفات چناران برای مدیریت بحران کم‌آبی

اقدامات ارزشمند سازمان موقوفات چناران برای مدیریت بحران کم‌آبی
1397/1/8

مدیرعامل سازمان کشاورزی و موقوفات چناران اقدامات ارزشمند این سازمان طی سال 1396 برای مدیریت بحران کم‌آبی را برشمرد.
مهندس غلامرضا باقرزاده در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: اجرا و احداث طرح استقرار سیستم آبیاری تحت فشار در سطح 56 هکتار با استفاده از تسهیلات بلاعوض دولتی در چاه شماره 4 مزرعه قره تپه، از جمله این اقدامات به شمار می رود.
وی ادامه داد: این طرح با هدف ساماندهی فعالیت های اقتصادی در راستای استفاده حداکثری از منابع آب و خاک با راندمان بالا صورت گرفته است.
باقرزاده با اشاره به احداث و بهره برداری از سه باب استخر ذخیره آب با پوشش ژئوممبران در مزارع سازمان کشاورزی و موقوفات چناران طی سال گذشته گفت: این استخرها در سه مزرعه شامل قره تپه به حجم 4500 متر مکعب، شاهین قلعه به حجم 1200 متر مکعب و رضویه به حجم 1300 متر مکعب، همراه با سیستم پمپاژ احداث شده است.
وی ادامه داد: همچنین با مستأجرین برای اجرای طرح های آبیاری تحت فشار در اراضی استیجاری موقوفه همکاری شده است.
باقرزاده، کشت گندم بر اساس آبیاری تحت فشار قطره ای تیپ در سطح 40 هکتار در مزرعه قره تپه را یکی دیگر از اقدامات این سازمان در راستای مدیریت بحران کم‌آبی عنوان کرد.
وی ادامه داد: علاوه بر این، طرح تجهیز قطعه زمین 40 هکتاری مربوط به چاه 3 این مزرعه به سیستم آبیاری تحت فشار قطره ای و اتصال آن به سیستم آبیاری تحت فشار چاه 4 با هدف افزایش راندمان مصرف آب اجرا شده است.
مدیرعامل سازمان کشاورزی و موقوفات چناران از انتخاب ارقام سازگار با شرایط منطقه چناران به منظور کاهش تنش های محیطی خبر داد و افزود: لینک کردن تمامی چاه های مزرعه قره تپه بخشی دیگر از فعالیت ها با هدف مدیریت بهینه منابع آبی به شمار می رود.
 473-96

نظر شما