جزئیات خبر


در گفتگو با سرپرست شرکت قند چناران مطرح شد؛

افزایش کیفیت و ضریب استحصال شکر؛ اقدام موثر از شرکت قند چناران

افزایش کیفیت و ضریب استحصال شکر؛ اقدام موثر از شرکت قند چناران
1396/12/2

قند چناران یکی از شرکت‌های زیرمجموعه سازمان اقتصادی رضوی به شمار می‌رود که فعالیت فصلی خود را از اوایل مهر ماه سال جاری در پی قرارداد با هزار و 24 نفر تعداد پیمان‌کار آغاز کرد و توانست از طریق آماده‌سازی کارخانه قند، تعمیر و نگهداری تجهیزات و ماشین‌آلات، نوسازی و رفع گلوگاه‌های خط تولید، گروه‌بندی نیروی انسانی برای تعمیرات و... کارنامه درخشانی را در سال 1396 از خود بر جا بگذارد. در گفت و گو با اسمعیل زرین‌زاده؛ سرپرست شرکت قند چناران به اقدامات و موفقیت‌های حاصل از آن پرداخته‌ایم.

** در مجموع، چند تُن چغندر توسط این شرکت دریافت شده است؟ از این میان چند تُن چغندر در قالب قرارداد با کشاورزان و چند تُن به صورت آزاد بوده است؟
میزان چغندر تحویلی شرکت قند چناران از کشاورزان، حدود 150 هزار و 500 تن چغندر بوده است که خود شامل حدود 134 هزار و 960 تن چغندر مورد پیمان، 15 هزار و 255 تن چغندر آزاد در منطقه       و 276 تن چغندر غرب کشور بوده است.

** این چغندر از کشاورزان چه شهرهایی دریافت شده است؟
چغندرهای شرکت از شهرهای حکیم آباد، چناران، درزآب، میان‌ولایت و همچنن غرب کشور دریافت شده است.

**کیفیت چغندرهای دریافتی و همینطور میزان عیار آن‌ها چگونه بوده است؟
کیفیت چغندر امسال بسیار عالی بود، به طور که تنها 3/5 درصد این محصول کمتر از عیار 16 و 46 درصد بالای عیار 20 بوده که میانگین عیار 19/72 می‌باشد.

** طی سال جاری در مجموع چند تن شکر توسط این شرکت تولید شده است؟
طی امسال، 24 هزار و 113 تن شکر تولید شده، در صورتی که این رقم در سال گذشته 21 هزارو 216 تن بوده است.
 
** گستره فروش شکر تولیدی شرکت قند چناران چه شهرها و استان‌هایی است؟
محصولات این شرکت به استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، گرگان و تهران ارسال می‌شود.

** علاوه بر شکر چه مقدار محصول فرعی تولید شده است؟
طی سال جاری حدود 11 هزار و 650 تن تفاله دونم پرس شده، نزدیک به 6 هزار و 550 تن تفاله خشک و 7 هزار و 318 تن ملاس تولید شده است.

** محصولات فرعی تولیدی به چه بخش‌هایی ارسال می‌شود؟ آیا به دامپروری‌های آستان قدس نیز فروخته می‌شود؟
محصولات فرعی در وهله نخست به موسسه دامپروری صنعتی قدس رضوی و واحدهای زیرمجموعه آن و در مرحله بعدی به دامداری‌های استان‌های مازندران و خراسان رضوی فروخته می‌شود. ملاس هم به شرکت خمیر مایه رضوی و دامداری‌ها ارسال می‌شود.

** این شرکت طی سال جاری چه اقداماتی را به منظور تجهیز و نوسازی دستگاه‌های کارخانه انجام داده است؟
شرکت سهامی قند چناران در سال 1396 در راستای افزایش ظرفیت مصرف چغندر کارخانه، بهبود کیفیت محصول و کاهش ضایعات در خط تولید، اقداماتی را انجام داده است که از آن جمله می‌توان به تعویض تمامی الکتروپمپ‌های بخش تصفیه شربت چغندر، خرید و نصب 4 دستگاه فیلتر پرس براس شربت کربناتاسیون 2 ، خرید و نصب یک دستگاه مالاکسور پخت 1، خرید و نصب دو دستگاه سانتریفوژ مداوم Hillman کلرس ساز برای پخت 2 در بهره‌برداری چغندر و پخت 3 در تصفیه شکرخام، راه‌اندازی شکرخشک کن از نوع بستر شناور و آماده‌سازی بخش کریستالیزاسیون و سانتریفوژهای کارخانه قدیم اشاره کرد.

** تجهیز و نوسازی تجهیزات چه نتایج مثبتی را در بر داشته است؟
افزایش ظرفیت مصرف چغندر از هزار و  100 تن در روز به هزار و 370 تن در روز و همینطور افزایش ضریب استحصال و کیفیت شکر، از جمله این نتایج مثبت به شمار می‌رود.

** شرکت قند چناران از ابتدای امسال موفقیت‌های بسیاری را کسب کرده است. این موفقیت‌ها را نام ببرید.
بله، دریافت لوح مدیریت مصرف برق در سال ۹۵، گواهی‌نامه حلال برای شکر سفید از مرکز تحقیقات حلال جمهوری اسلامی ایران، انتخاب به عنوان واحد تولیدی برتر استان خراسان رضوی توسط معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی مشهد و... تنها بخشی از افتخارات سال 1396 شرکت است.
تهیه و تنظیم: هدی زاهدی
 448-96

نظر شما