جزئیات خبر


در گفت‌وگو با مدیرعامل سازمان کشاورزی‌وموقوفات چناران مطرح شد؛

چغندرقند؛ محصولی استراتژیک با امکان خرید تضمینی

چغندرقند؛ محصولی استراتژیک با امکان خرید تضمینی
1396/10/2

مدیرعامل سازمان کشاورزی و موقوفات چناران گفت: چغندر قند، محصولی استراتژیک با امکان خرید تضمینی است.
مهندس غلامرضا باقرزاده در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: چغندر قند یکی از محصولات استراتژیک به شمار می‌رود که به دلیل سازگاری با شرایط منطقه و از طرفی خرید تضمینی توسط کارخانه‌های طرف قرارداد، دارای اهمیت ویژه‌ای می‌باشد.
وی ادامه داد: البته کشت این محصول با تمام اهمیتی که دارد، مشکلاتی را نیز در بر دارد که از جمله یکی از موانع تولید چغندرقند، کمبود آب به دلیل کاهش هرساله آبدهی چاه‌ها است.
باقرزاده، آفات چغندر قند را یکی دیگر از مشکلات پیش روی چغندرکاران عنوان کرد و افزود: در سال زراعی 96-95، آفت کارادرینا یکی از مشکلات کشاورزان منطقه بوده است که با مدیریت به موقع سمپاشی‌ها، این آفت به خوبی در سطح مزارع سازمان کنترل شد.
وی ادامه داد: سازمان کشاورزی و موقوفات سمنان همواره سعی کرده تا با استفاده از ارقام سازگار با شرایط شهرستان چناران و دارای پتانسیل بالای تولید در واحد سطح همراه با عیار مناسب، میزان عملکرد این محصول را افزایش دهد.
باقرزاده با اشاره به لزوم کنترل علف‌های هرز به دو روش مکانیکی و شیمیایی در مزارع چغندر قند، گفت: علاوه بر این، اقداماتی همچون مبارزه مناسب و به موقع با آفات و بیماری‌های چغندر، کنترل قطعی آن و عدم بروز خسارت، در دستور کار کارشناسان سازمان قرار دارد.
مدیرعامل سازمان کشاورزی و موقوفات چناران ادامه داد: استفاده از کودهای ریزمغذی مناسب در زمان‌های مقرر با توجه به مرحله رشدی زراعت، یکی دیگر از این موارد به شمار می‌رود.
389-96

نظر شما