جزئیات خبر


عملکرد 107 تن در هکتار سازمان کشاورزی و موقوفات چناران برای تولید گوجه‌فرنگی

عملکرد 107 تن در هکتار سازمان کشاورزی و موقوفات چناران برای تولید گوجه‌فرنگی
1396/9/25

مدیرعامل سازمان کشاورزی و موقوفات چناران گفت : عملکرد تولید گوجه فرنگی طی سال جاری بیش از 90 درصد میانگین برداشت شهرستان چناران افزایش یافته است .
مهندس غلامرضا باقرزاده در گفت و گو با پاگیاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: این سازمان طی سال زراعی 96-95، مساحت 13 هکتار از اراضی خود را به کشت گوجه فرنگی رقم ارگون جینا، اختصاص داده بود که از این میان، 1380 تن با عملکرد حدود 106 تن در هکتار برداشت شده است.
وی با بیان این که محصول مذکور به روش خزانه‌ای تولید شده است، افزود: در این روش، ابتدا نشاء گوجه فرنگی در شاسی‌های گلخانه‌ای یا خزانه، تولید شده و سپس نشاء‌ها به زمین اصلی انتقال داده و کشت می‌شود.
باقرزاده، انتخاب رقم مناسب دارای کیفیت و پتانسیل بالا را یکی از اقدامات صورت گرفته برای افزایش راندمان تولید گوجه فرنگی عنوان کرد و افزود: استفاده از کود دامی پوسیده به میزان کافی در زمان آماده‌سازی زمین و استفاده مناسب و دقیق از کودهای ریز مغذی همراه با نوع مرحله رشدی زراعت، از جمله این موارد به شمار می‌رود.
وی ادامه داد: همچنین می‌توان به مبارزه به موقع با آفات و بیماری‌ها از طریق روش‌های شیمیایی و به زراعی، خاک دهی مناسب و به موقع بوته‌ها برای ترغیب بوته به تولید حداکثری ریشه و... اشاره کرد.
باقرزاده با بیان این که آبیاری اراضی مربوط به کشت گوجه فرنگی سازمان کشاورزی و موقوفات چناران با استفاده از سیستم تحت فشار قطره‌ای از نوع نوار تیپ انجام می‌شود، افزود: از جمله مزایای عمده این روش، بالا بودن میزان راندمان آبیاری و همچنین کارایی بالای کود است.
وی ادامه داد: این سازمان در چند سال گذشته، یکی از تولید‌کننده‌های عمده محصول گوجه فرنگی با عملکرد بالا در سطح شهرستان چناران به شمار می‌رود که بالاتر از میانگین شهرستان بوده است.
مدیرعامل سازمان کشاورزی و موقوفات چناران درباره برنامه این سازمان برای کشت گوجه فرنگی در سال زراعی 97-96، گفت: با توجه به موفقیت‌های چشمگیر تولید این محصول در سنوات گذشته، سازمان در نظر دارد نسبت به کشت این محصول در سطح 13 هکتار اقدام کند.
384-96

نظر شما