جزئیات خبر


در گفت و گو با مدیرعامل سازمان کشاورزی و موقوفات چناران مطرح شد؛

کشت محصولات استراتژیک پاییزه در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

کشت محصولات استراتژیک پاییزه در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی
1396/9/20

با آغاز کشت محصولات پاییزه، سازمان کشاورزی و موقوفات چناران، هم پای سایر موسسات و شرکت‌های کشاورزی تابعه سازمان اقتصادی رضوی، نسبت به کشت این محصولات اقدام کرده است که در این راستا طی سال زراعی 97-96، بیش از 182 هکتار از اراضی کشاورزی این سازمان به کشت انواع محصولات پاییزه اختصاص داده شده است. معرفی محصولات کشت پاییزه و محصول استراتژیک کلزا، وضعیت کشت و نقاط قوت آن و... از جمله مواردی است که در گفت و گو با مهندس غلامرضا باقرزاده؛ مدیرعامل سازمان کشاورزی و موقوفات چناران بررسی شده است.
 
* طی سال زراعی جاری، چه مساحتی به کشت سفید برگ گندم و جو و همچنین کلزا اختصاص داده شده است؟
امسال در سطح 155 هکتار گندم، 12.5(12 و نیم) هکتار جو و 15 هکتار کلزا کشت شده است.
 
* این مساحت‌ها در مقایسه با سال زراعی 96-95 چه تغییری داشته است؟
علی‌رغم کاهش میزان آبدهی چاه‌ها، این سازمان با استفاده از روش آبیاری تحت فشار قطره‌ای، سطح کشت گندم و جو را در مقایسه با سال گذشته تغییر نداده است. همچنین میزان سطح زیر کشت کلزا در سال گذشته 9 هکتار بوده که این عدد در سال جاری به 15 هکتار افزایش پیدا کرده است.
 
* سازمان کشاورزی و موقوفات چناران تا کنون کارنامه خوبی در زمینه تجهیز اراضی به سیستم‌های نوین آبیاری داشته است، آیا این مهم برای کشت محصولات پاییزه محقق شده است؟
از مجموع اراضی مربوط به کشت سفید برگ گندم و جو، 40 هکتار به روش تحت فشار قطره‌ای از نوع نوار تیپ، 44 هکتار با استفاده از سیستم تحت فشار به صورت بارانی سنتر پیوت و مابقی به روش غرقابی، آبیاری می‌شود. آبیاری اراضی کلزا نیز به صورت جوی پشته‌ای انجام می‌شود. این سازمان بر اساس برنامه پنج ساله سوم استراتژیک خود، در نظر دارد هر ساله، مساحت بیشتری از مزارع زیر کشت را به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز کند که خوشبختانه تا کنون عملکرد موفقی داشته است.
 
* استفاده از بذور هیبرید و مادری، یکی از راهکارهای افزایش راندمان تولیدات به شمار می‌رود، در این راستا چه اقداماتی صورت گرفته است؟
به دلیل شرایط مناسب تولید محصولات گندم و جو در سطح منطقه، در سال زراعی جاری از طریق انتخاب بذور با پتاسیل تولید بالاتر همراه با خلوص بیشتر و همچنین خرید محصول گندم تولیدی با قیمتی بیش از قیمت تضمینی، این سازمان طی انعقاد قراردادی با شرکت بذر پیشرو، اقدام به کشت بذور پرورشی و مادری از ارقام گندم گاسکوژن و حیدری کرده است. همچنین برای کشت جو از رقم جو گواهی شده cb74 و برای کلزا از رقم هیبرید فرانسوی دانوب که از ارقام مطرح شرکت یوراریس فرانسه می‌باشد، استفاده شده است.
 
* یکی از راهکارهای افزایش عملکرد تولید، تمهیدات در مرحله کاشت است، برای این منظور چه اقداماتی انجام شده است؟
از جمله این موارد می‌توان به اجرای دقیق برنامه‌های آبیاری در سطح مزارع، استفاده از روش‌های آبیاری بهینه با کارایی بالا برای زراعت گندم مانند روش آبیاری قطره‌ای و بارانی، مبارزه به موقع با علف‌های هرز پهن برگ و باریک برگ به روش مکانیکی، استفاده از کودهای پایه حسب آنالیز خاک و... اشاره کرد.
 
* سازمان کشاورزی و موقوفات چناران با چه رویکردی کشت کلزا را در دستور کار خود قرار داده است؟
این سازمان با توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، عدم وابستگی به کشورهای بیگانه و لزوم خودکفایی برای تولید کلزا، هر ساله نسبت به کشت این محصول اقدام کرده است.
 
* چه برنامه‌ای برای افزایش تولید این محصول در نظر گرفته‌اید؟
به این منظور، ضمن استفاده از رقم هیبرید فرانسوی و رعایت دقیق تاریخ کاشت، اقداماتی همچون نظارت دقیق بر آبیاری محصول، استفاده از اسید هیومیک هم‌زمان با آبیاری دوم محصول، استفاده به موقع از کودهای ریز مغذی به روش‌های محلول در آب و محلول‌پاشی در زمان‌های مقرر، مبارزه دقیق و موثر با علف‌های هرز از طریق علف‌کش‌های اختصاصی و... انجام خواهد شد.
 
* نقاط قوت کشت کلزای سال زراعی 97-96 را در چه مواردی می‌دانید؟
استفاده از ارقام هیبرید با پتانسیل تولید بالا، رعایت دقیق تاریخ کشت و آبیاری اول، استفاده از اسید هیومیک هم‌زمان با آبیاری دوم زراعت و... از جمله این موارد به شمار می‌رود.
 
* چه ویژگی‌هایی سبب شده تا از این رقم برای کشت کلزا استفاده کنید؟
ارقام هیبرید به دلیل استقرار سریعتر و بهتر، رسیدن به مرحله رزت و همچنین تولید شاخه‌های فرعی، پتانسیل بالاتری برای تولید محصول در مقایسه با ارقام معمولی دارند.
 
* برداشت این محصولات در چه زمانی انجام خواهد شد؟
محصولات گندم و جو، بسته به شرایط آب و هوایی، معمولا از ابتدای تیر ماه و جو نیز در نیمه دوم خرداد سال آینده آغاز خواهد شد.
تهیه و تنظیم: هدی زاهدی
381-96

نظر شما