جزئیات خبر


مدیرعامل سازمان کشاورزی و موقوفات چناران خبر داد:

عمل به شعار اقتصاد مقاومتی با تولید کلزا

عمل به شعار اقتصاد مقاومتی با تولید کلزا
1396/6/25

مدیرعامل سازمان کشاورزی و موقوفات چناران گفت: این سازمان، به منظور رعایت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و عدم وابستگی به کشورهای بیگانه به بحث تولید محصول کلزا پرداخته است. طوری که مزرعه نمونه آستان قدس رضوی بذر آن را تولید می‌کند و این چرخه در آستان قدس رضوی وارد تولید می‌شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی، مهندس غلامرضا در معرفی سازمان کشاورزی و موقوفات چناران ابراز کرد: واحد املاک درزآب و چناران در سال 1363 فعالیت خود را آغاز کرده و به منظور فراهم آوردن شرایط مناسب برای اداره امور موقوفات آستان قدس رضوی در منطقه چناران، تأمین زمینه مؤثر در راستای بهره‌‌برداری بهینه از امکانات موجود، انجام فعالیت‌های اقتصادی لازم در منطقه و پس از تشکیل مؤسسه سازمان اقتصادی رضوی، جزء مؤسسات زیر مجموعه گروه کشاورزی این سازمان قرار گرفت.
 وی بیان کرد: اراضی این سازمان در منطقه چناران و حومه، از آرامگاه فردوسی تا 40 کیلومتری شهرستان قوچان است و شامل 72 مزرعه، پلاک ثبتی و رقبات وقفی می‌شود.
باقرزاده ابراز کرد: 28 واقف خیراندیش اراضی را در این مناطق وقف کردند. نخستین موقوفه در سال 931 هجری قمری متعلق به احمد ملک اسماعیل عتیق بوده که عمده مصارف آن اطعام فقرا و مساکین است و آخرین رقبه وقفی در سال 1335 هجری شمسی توسط مرحوم مکرم وقف آستان قدس رضوی شده است.
وی، به فعالیت‌های این سازمان اشاره و تصریح کرد: سازمان کشاورزی و موقوفات چناران در دو بخش  فعالیت‌های مستقیم و بخش کشاورزی و اراضی که در قالب اجاره به کشاورزان داده می شود به فعالیت مشغول است.
مدیرعامل سازمان کشاورزی و موقوفات چناران، افزود: این سازمان به صورت مکانیزه با احداث استخر در بخش زراعت و باغات به کشاورزی مشغول بوده و مهم‌ترین تولیدات آن گندم، جو، کلزا، ذرت علوفه‌ای، یونجه، گوجه‌فرنگی و چغندر قند و همچنین محصولات باغی شامل، انواع سیب و گلابی، هلو و زردآلو است.
وی احداث استخرهای ذخیره آب را راهکاری برای مدیریت بهینه آبیاری دانست و افزود: با توجه به کاهش قابل توجه آب‌دهی چاه‌ها و محدودیت‌های اعمال شده از سوی مدیریت امور آب مشهد در میزان برداشت آب و همچنین به منظور بالا بردن راندمان مصرف آب و مدیریت بهینه مدار آبیاری، تا پایان سال جاری 2 باب استخر ذخیره آب در مزرعه قلعه سیاه رضویه و باغ شاهین قلعه ثامن توسط این سازمان احداث خواهد شد.
238-96

نظر شما