جزئیات خبر


مدیرعامل سازمان کشاورزی و موقوفات چناران:

اقتصاد مقاومتی، بستر مناسبی برای توسعه کشاورزی است

اقتصاد مقاومتی، بستر مناسبی برای توسعه کشاورزی است
1396/6/23

مدیرعامل سازمان کشاورزی و موقوفات چناران گفت: اقتصاد مقاومتی، بستر مناسبی برای تحقق توسعه کشاورزی است.
غلامرضا باقرزاده در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: این سازمان، اقدامات و فعالیت‌های موثری در حوزه اقتصاد مقاومتی، انجام داده است که انجام مطالعات برای احداث مجتمع گلخانه‌ای مکانیزه، از جمله آن به شمار می‌رود.
وی ادامه داد: این پروژه در قالب طرحی مشارکتی با رویکرد اشتغال‌زایی در سطح 80 هکتار اجرا خواهد شد.
باقرزاده با اشاره به واگذاری مساحت 2200 هکتار از اراضی این سازمان برای کشت دیم به کشاورزان محلی گفت: این اقدام به منظور استفاده بهینه از اراضی، ایجاد اشتغال و درآمد برای طبقات کم‌درآمد و متوسط جامعه، انجام شده است.
وی ادامه داد: همچنین اراضی و چاه‌های کشاورزی به صورت مزارعه‌کاری و درصدی به کشاورزان محلی برای کشت‌های گوجه‌فرنگی، چغندر قند و غلات با هدف ایجاد اشتغال و بهبود عملکرد تولید، واگذار شده است.
باقرزاده، انجام مطالعات خاک‌شناسی، آب و اقلیم منطقه برای احداث باغات متراکم بر اساس دانش روز را یکی دیگر از فعالیت‌های سازمان کشاورزی و موقوفات چناران دانست.
وی ادامه داد: علاوه بر این، کارشناسان سازمان، از محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان همچون کود و بذور اصلاح شده برای تولید محصولات استفاده می‌کنند.
باقرزاده با اشاره به انجام اقدامات لازم برای افزایش راندمان آبیاری، ارتقاء شاخص اقتصادی آب و بهبود عملکرد تولید، گفت: این مهم از طریق اجرای سیستم‌های آبیاری تحت فشار محقق شده است.
وی ادامه داد: علاوه بر این، ضمن استفاده بهینه از کودهای ریزمغذی و بذور اصلاح شده، در تمامی مراحل تولید، مدیریت بر پایه علم و دانش به روز، صورت گرفته است.
باقرزاده اضافه کرد: از طرفی برای افزایش توان‌مندی و بهبود عملکرد، دوره‌های آموزشی ویژه نیروی انسانی نیز برگزار شده است.
وی استفاده از یارانه‌های دولتی برای اجرای سیستم‌های آبیاری تحت فشار، احداث استخر و شبکه‌های انتقال آب در مزارع امانی و استیجاری را بخشی از فعالیت‌های انجام شده در راستای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: همچنین به منظور حمایت از تولیدات داخلی، از کالاهای تولیدی شرکت‌های داخلی برای تجهیز دو باب استخر به ورق ژئو ممبران، کودهای ریزمغذی و کامل و نیز بذور تولید موسسه مزرعه نمونه آستان قدس رضوی استفاده شده است.
مدیرعامل سازمان کشاورزی و موقوفات چناران از اجرا و بهره‌برداری از سیستم سیاق رضوی در املاک و اراضی، به کارگیری حسابرسی مستقل داخلی و انجام کنترل‌های مالی لازم، استفاده حداکثری از نرم‌افزارهای مالی و مکانیزه کردن امور مالی، به عنوان بخشی دیگر از فعالیت‌های این سازمان در حوزه اقتصاد مقاومتی یاد کرد.
باقرزاده، کشت دانه روغنی کلزا توسط سازمان کشاورزی و موقوفات چناران را راهکاری برای کمک به خودکفایی و کاهش واردات روغن به عنوان ماده غذایی استراتژیک دانست.
وی ادامه داد: علاوه بر این، تولید گندم و کلزا، چغندر قند، گوجه‌فرنگی، محصولات باغی و همچنین تولید علوفه مورد نیاز در دامداری‌ها، طی سال جاری با افزایش کمی و کیفی روبرو بوده است.
باقرزاده با اشاره به برنامه‌ریزی سازمان کشاورزی و موقوفات چناران برای تولید محصولات کشاورزی با بسته‌بندی مناسب و دارای توان رقابت صادراتی، گفت: در این راستا، نسبت به دریافت کارت بازرگانی اقدام شده است.
232-96

نظر شما